Úvod
V tomto článku se vám pokusím vysvětlit jak takové, mezi novomanžely velice oblíbené a žádané focení s prskavkami vypadá, jak se na něj připravit a co vše obnáší i z pohledu fotografa.
Prskavkový špalír
Začneme tím, že postavíme 20 - 40 svatebních hostů do dvou řad naproti sobě cca 2,5m a rozdáme jim prskavky o délce 70cm. Pokud je hostů méně, je možné každému dát prskavku do obou ruk a udělat větší rozestupy, jinak by výsledná fotografie vypadala chudě a nebyla dostatečně osvětlená. V opačném případě, kdy by ve špalíru bylo hostů až moc, tak se hodně lidí posilněných alkoholem ve tmě koordinuje velice obtížně, je těžké zapálit všechny prskavky ve stejný čas a na fotce stejně vidět nebudou, takže štamgasty nechte klidně sedět u stolu :)
Máme tedy vytvořený špalír a každý má svou prskavku včetně novomanželů, kteří čekají na startu na začátku špalíru naproti fotografovi.
Přejdeme tedy k zapálení prskavek. Dobré je mít buď svíčky nebo dlouhé zapalovače. Pozor na to, aby jste svíčku neudusily. Až začnou hořet první prskavky, je rychlejší zapálit ty další přiložením k již hořícím prskavkám.
Když prskavky hoří, hosté je umístí cca do úhlu 45 stupňů, tak aby nad procházejícími novomanžely udělali stříšku. Ale ne moc blízko, hlavně je nepopálit. Poté dám pokyn a novomanželé držící se za ruce se pomalu rozejdou naproti fotografovi. Špalír se za nimi hned uzavře. Tím dostaneme do fotografie pozadí. Novomanželé se cca v půlce špaliru zastaví. Díky tomu bude na fotografii i hezky rozostřené popředí z prskavek.
V tomto místě je ten hlavní moment na většinu focení. Veselý úsměv do foťáku, polibek, dotek čel, záklon nevěsty a další pózy. Pak už neříkám co mají novomanželé dělat, stejně by mě neslyšely. Nechávám to na přirozenosti. Času díky delším prskavkám je dost.
Jak prskavkový špalír fotím a čím ho nasvětluji?
Vždy ho fotím na objektiv Canon RF 28-70 mm f/2,0. Díky vysoké světelnosti jsou prskavky v pozadí i popředí krásně rozostřené a díky zoomu jsem schopen rychle nastavit tu správnou kompozici. Clonu většinou nechávám otevřenou na f/2,0. Čas závěrky 1/125 - 1/200 a ISO na automat.
Vždy ho fotím na objektiv Canon RF 28-70 mm f/2,0. Díky vysoké světelnosti jsou prskavky v pozadí i popředí krásně rozostřené a díky zoomu jsem schopen rychle nastavit tu správnou kompozici. Clonu většinou nechávám otevřenou na f/2,0. Čas závěrky 1/125 - 1/200 a ISO na automat.
Prskavky nasvítí scénu teplým oranžovým světlem, které by i stačilo, ale pro lepší nasvětlení novomanželů používám trvalé světlo Elgato Key Light Mini nastavené na teplotu 3800K. Zásadně k prskavkám nepoužívám blesk, protože jeho silné modré světlo by přebilo prskavky a zničilo jejich atmosféru.
Psaní světlem prskavek
Další oblíbenou, ale hodně těžkou variantou je napsání datumu svatby nebo jiného nápisu prskavkami. Na to potřebujeme 8-10ks 70cm dlouhých prskavek podle počtu číslic ve vašem datumu a stejný počet nejstřízlivějších hostů.
Čísla a tečky (hosté) budou stát v jedné linii. Novomanželé kousek před nimi aby byli výraznější a to mezi druhou tečkou a první dvojkou roku 2022.
Čísla a tečky (hosté) budou stát v jedné linii. Novomanželé kousek před nimi aby byli výraznější a to mezi druhou tečkou a první dvojkou roku 2022.
Příklad pokud datum vaší svatby je 27.8.2022 budou pozice 27.8.++2022, kde symboly + jsou novomanželé.
Zapálíme prskavky a jdeme psát. Tečky to mají jednoduché. Ty jen malinko krouží. Osmičky a nuly také, jelikož jsou zrcadlově stejné, ale všechna ostatní čísla se musí psát zrcadlově převráceně. Takže při psaní třeba pětky začínáme psát zleva doprava. Ve foťáku, který je naproti to bude vypadat správně.
Aby všechna čísla byla zhruba stejně velká, tak píšeme od úrovně hlavy do pasu. Tečky krouží v úrovni pasu. A poté, co to odstartuji, píšeme nepřetržitě. Takže po dopsání čísla se vracím stejnou cestou zpátky a tak dokola. Osmičky a nuly to mají zase jednodušší. Ty jen neustále krouží dokola. Jedno číslo by mělo být napsané za cca 2 sekundy.
A ten nejtěžší úkol mají novomanželé. Můžou se k sobě pořádně přitulit, ale nesmí se vůbec hýbat, jinak by byli rozmazaní. A to kvůli závěrce nastavené na dlouhé cca 3 sekundy. Jen díky takto dlouhému času závěrky, po který foťák snímá scénu, se na výslednou fotografii vykreslí to napsané datum.
K tomuto focení vždy používám stativ, protože jak se nesmějí hýbat novomanželé, tak se nesmí hýbat ani můj foťák. Vypínám stabilizaci obrazu a pomocí aplikace v mobilu nastavuji bezdrátovou spoušť. I lehké vibrace od spoustě foťáku by totiž mohly způsobit lehké rozmazání obrazu. Alternativou je časovač spouště.
A pak neustále cvakám jednu fotku za druhou po celou dobu co hoří prskavky. Průběžně kontroluji fotky a křičím na čísla např. "osmička je moc velká!", "dvojky dál od sebe!" atd. :D
K tomuto focení používám většinou objektiv Canon RF 35 mm f/1,8, s kterým se díky jeho malým rozměrům a váze skvěle manipuluje se stativem. Čas i clonu nastavuji na začátek na 3,2. ISO dle potřeby. Stejně tak osvícení scény, které není už tolik potřeba. Možná lehce jen novomanžele. Taktéž může být jedno světlo v pozadí za novomanžely pro lepší efekt.
Prskavkový tanec
Tato varianta vynikne nejlépe na videu, tudíž je více oblíbená svatebními kameramany. Popř. se dá zkombinovat se špalírem, kdy začneme špalírem z prvního odstavce článku, fotograf si rychle něco nafotí a poté se špalír přemění na větší půlkolečko nebo celé kolečko, kde pár uprostřed tančí.
Nejlepší čas pro prskavkové focení
Nejlepší je půl až hodina po západu sluníčka, kdy je nebe tmavě modré. Tzv. modrá hodinka. Čas západu sluníčka k vašemu datumu svatby si můžete jednoduše vygooglit, popř. mi napište a rád vám poradím.